Slovenský kostol v New Yorku

Autor: Michaela Šeriková | 25.11.2014 o 20:00 | (upravené 25.11.2014 o 22:40) Karma článku: 10,43 | Prečítané:  2403x

Asi pred mesiacom a pol som s kamarátkami ukončila cestovanie po USA, v New Yorku. Videli sme naozaj všetko čo nám toto mesto ponúklo a do odletu nám zostali dva dni. Už predtým sme sa s dievčatami rozprávali o tom, že by bola veľká škoda nenavštíviť slovenský kostol a slovenskú svätú omšu priamo v meste New York.

Na internete sme si vyhľadali kostol  sv. Jána Nepomuckého a  trasu, ktorou sa máme pobrať a čas kedy bývajú v nedeľu slovenské omše. Ráno sme utekali na raňajky a ako sa na tri mladé dievčatá patrí (nepatrí), meškali sme. Vstúpili sme  a začuli sme v reproduktore omšu v angličtine. Pozreli sme na tabuľu, kde bol rozpis  a zistili, že omša bude až o jedenástej hodine. Na stránke bola napísaná aj o deviatej. Vôbec sme nesmútili, vybehli sme zatiaľ na Brooklyn Bridge, uvideli mesto New York ako na dlani a vrátili sa späť do kostola. Vstúpili sme a omša už prebiehala. Opäť sme meškali. Cestovanie po NY nie je ale také jednoduché, na moju obhajobu.

Po piatich mesiacoch počuť slovenskú omšu, spev a kázeň, vidieť  toľko Slovákov naraz, priznám sa, nedokázala som udržať slzy. Znovu som pocítila domov, tam v slovenskom kostole v NY. Bol to naozaj zvláštny a zároveň krásny pocit v mojom srdci.

Po skončení omše nás kňaz všetkých pozval na „poomšovú „ štrúdľu a kávu. V ten deň sme vystihli aj otvorenie tried pre slovenských žiakov- nedeľnú školu. Pre deti, ktoré sa chcú zdokonaliť v slovenčine. Vstúpili sme do miestnosti za kostolom a tam už štebotali Slováci. Mladí, starí, rodiny, deti, či mladé páriky s deťmi v kočíkoch. Ponúkli sme sa štrúdľou,prispeli sme zopár dolármi a vybrali sa na prehliadku tried. Zoznámili sme sa so skvelými ľuďmi, ktorí nás po omši zobrali do mesta a ukázali práve tú neturistickú časť NY. Ja osobne som im veľmi vďačná a som veľmi rada, že ten deň mi dal možno viac, ako som v to ráno očakávala.

Na záver by som možno ešte dodala pre zaujímavosť, že pri vychádzaní z kostola každému kňaz podal s úsmevom ruku, porozprával sa s ľuďmi a tam bola vidieť súdržnosť ľudí a skutočné priateľstvá. Po tom ako sme kňazovi povedali, že sme prišli o deviatej na omšu a nebola v slovenčine, nám vysvetlil, že o jedenástej je preto, lebo niektorí ľudia musia do tohto kostola cestovať dve až tri hodiny. Pre nich normálne, pre nás možno nepredstaviteľné. Viete si predstaviť cestovanie v nedeľu do kostola tri hodiny??? Odpovedzte si sami..

Posielam pozdrav všetkým Slovákom žijúcim v NY. Ďakujem!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Dôvere by už schránka na Cypre neprešla. Pravidlá sa menia

Kauzy ako Lemikon či Váhostav by sa opakovať nemali, staré prípady však už protischránkový zákon nezachytí.

KOMENTÁRE

Slovenský Lex Panama a Žitňanskej obhajoba

Aj keby zákon skresal rozkrádanie len o „drobné“, stále hovoríme asi o miliónoch.


Už ste čítali?